Obsługa prawna - Kraków

Artykuły

 

Ogłoszenie upadłości - jakie ma konsekwencja dla małżonka?


Dla małżonka osoby, która pogrążyła się w długach i zamierza ogłosić upadłość konsumencką, jest bardzo niekorzystna. Jego jedyną opcją jest dołączenie do kolejki wierzycieli. Cały wspólnie gromadzony majątek jest bowiem włączony dp masy upadłościowej. Co gorsza, istnieje ryzyko, że syndycy i sądy nie uwzględnią współmałżonka. Nawet rozwód lub rozdzielność majątkowa nie zawsze okazują się skutecznymi planami awaryjnymi.

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, w trakcie procedowania upadłości konsumenckiej małżonek upadłego jest traktowany gorzej niż sam upadły. Ostatecznie, mimo oddania całego swojego majątku, nie uzyskuje ona gwarancji uwolnienia od długów.

Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, jeśli małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej, popularnie zwanej "intercyzy", a pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, ich wspólny majątek staje się częścią masy upadłościowej, gdy jeden z małżonków ogłasza upadłość. To oznacza, że drugi małżonek, nawet jeśli nie jest zadłużony ponosi odpowiedzialność za długi partnera z własnej części majątku.

Zgodnie z przepisami cały majątek wspólny przechodzi na masę upadłości małżonka, który ogłosił upadłość, a drugi małżonek może jedynie zgłosić swoje roszczenia w postępowaniu upadłościowym z tytułu udziału w majątku wspólnym.

W praktyce oznacza to, że chociaż tylko jeden z małżonków ogłasza upadłość, cały wspólny majątek zostaje zlikwidowany w celu spłaty wierzycieli, a spłata udziału drugiego małżonka często jest niemożliwa lub tylko iluzoryczna.

Nawet jeśli małżonek osoby ogłaszającej upadłość nie jest świadomy długów, które doprowadziły do upadłości, może ponieść konsekwencje finansowe. Nie jest wymagane, aby długi zgłoszone do upadłości były długami wspólnymi małżonków.

Rozdzielność majątkowa nie zawsze jest skutecznym środkiem ochronnym. Jej realny wpływ ma miejsce, gdy umowa została zawarta co najmniej dwa lata przed zgłoszeniem wniosku o upadłość.

Ustalenie rozdzielności majątkowej na mocy decyzji sądu w ciągu roku przed złożeniem wniosku o upadłość jest nieskuteczne wobec masy upadłościowej, chyba że pozew o ustanowienie takiego rozdziału został złożony co najmniej dwa lata wcześniej. Po ogłoszeniu upadłości nie jest również możliwe ustanowienie rozdzielności majątkowej wstecz.

Podejmowane przez dłużników próby ustanawiania rozdzielności majątkowej i natychmiastowe zgłoszenie wniosku o upadłość są więc skazane na niepowodzenie. W takich przypadkach umowa o rozdzielności majątkowej nie ma skutków, a syndyk działa tak, jakby nie została zawarta..

Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest wyłączenie przedmiotów służących współmałżonkowi do wykonywania pracy zawodowej lub prowadzenia działalności gospodarczej. Nawet to ograniczone wyłączenie nie obejmuje jednak przedmiotów nabytych w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku o upadłość. 

Wiecej korzyści daje rozwód, bowiem wymagany jest przynajmniej upływ tylko roku. Rozwód czy separacja może stanowić ochronę przed upałością małżonka, lecz jedynie pod warunkiem wcześniejszego podjęcia odpowiednich działań prewencyjnych, takich jak wspomniana wcześniej intercyza. Nie ma przy tym znaczenia, że po rozwodzie nie doszło jeszcze do podziału majątku. W takim przypadku, gdy jedno z małżonków ogłasza upadłość po rozwodzie, syndyk powinien sam zadbać o podział majątku (sądowy lub notarialny).

.


pokaż wszystkie artykuły ››